#18 Paintings by Helena-Reet Ennet: “His Highness Mouse the First” (series – painting nr.3), September 2020

#18 Paintings by Helena-Reet Ennet: “His Highness Mouse the First” (series – painting nr.3), September 2020

The third picture from the series “His Highness Mouse the First” is ready! On this picture, the mouse kneels in front of the window and looks longingly out. The room has a large massive wardrobe (coffin), a table with a three-pronged candlestick (candelabrum) and a forged lamp / glim hanging from the ceiling, as well there are candles on the wall. There is a round carpet in front of the mouse. The mouse himself is wearing a gorgeous fluffy coat, but in this picture he is without a crown. It is painted again with acrylics on canvas. Ivanka also painted a picture of  Mouse(s) today, but since I didn’t give her acrylic colors and canvas, she did it  sloppily.

Kolmas pilt seeriast “Tema Kõrgeausus Hiir Esimene” on valmis! Kolmandal pildil on hiir põlvili akna ees ning vaatab igatsevalt aknast välja. Ruumis on suur massiivne riidekirst, laud millel kolmeharuline küünlajalg ning laest rippuv sepistatud latern/lamp ning küünlad ka seinal. Hiire ees maas on ümmargune vaip. Hiir ise kannab uhket kohevat mantlit, ent sellel pildil on ta kroonita. Maalitud on taaskord akrüülidega 30×40 cm lõuendile. Oma Hiire pildi tegi täna ka Ivanka, aga kuna ma talle värve ja lõuendit ei andnud, siis tegi ta nö “üle nurga” ja lohakalt.

 

“His Highness Mouse the First” (series – painting nr.3)
acrylic painting (30x40cm)
signed H-R. ENNET
{painted by Helena-Reet Ennet, 2020 September}

Here are some examples of partial work and some details:
Siin on näha näiteid poolikust tööst ja toon välja mõned detailid valmis maalist:

And Ivanka Shoshana´s quick sketch:
Ja Ivanka Shoshana kiire visand:

The first and the second painting can be seen here:
Esimest ja teist maali “Hiire-seeriast” näiete siit:

#16 Paintings by Helena-Reet Ennet: “His Highness Mouse the First” (series – painting nr.1), September 2020 + children’s book idea!
#17 Paintings by Helena-Reet Ennet: “His Highness Mouse the First” (series – painting nr.2), September 2020