Watercolor drawings by Helena-Reet: “Whimsical Cat Art ” (series painting nr. 2), July 2024

Watercolor drawings by Helena-Reet: “Whimsical Cat Art ” (series painting nr. 2), July 2024

On July 2, 2024, I completed a new whimsical cat painting in watercolors! Specifically, it is “Whimsical Cat Art” (series painting no. 2). The original work is in A4 format. The picture features a “fairy tale” cat standing on two legs, wearing a green scarf with white polka dots on its head. The cat is dressed in a light blue dress adorned with white daisies. The light gray cat holds a handbag with a ladybug design, from which flowers are peeking out. The cat also wears an apron. The upper part of the apron has a yellow background with a traditional striped pattern, while the lower part has symbols of clubs, diamonds, hearts, and spades on a green background. The cat is also wearing yellow and blue striped socks. This painting turned out to be very colorful and cheerful! I particularly love the childishly drawn large eyelashes in this work. I hope this picture brings you as much joy and positive energy as it has brought and continues to bring me!

Teisel juulil 2024 valmis mul uus akvarellidega joonistatud kiisumaal! Originaaltöö formaat on A4. Pildil on kujutatud kahel jalal seisvat “muinasjutu” kassi, kes kannab peas rohelist valgete täppidega rätikut. Seljas on tal helesinine kleit, millel on valged kollase südamega karikakrad. Helehallil kassil on käes lepatriinu pildiga käekott, mille sees on lilled. Kassil on ees ka põll, mis ülevalt on kollasel põhjal rahvusliku triibumustriga ning põlle allpool on rohelisel taustal risti, ruutu, poti ja ärtu sümbolid. Jalas on ka kollase sinise triibulised sokid. Väga kirju ja rõõmus maal tuli! Mulle endale meeldivad selle töö juures väga lapsikult välja joonistatud suured ripsmed! Loodan, et see pilt toob ka teile sama palju rõõmu ning positiivset energiat, kui ta mulle tõi ja endiselt toob!


“Whimsical Cat Art” (series – painting nr.2)
regular pencil, watercolor pencils / harilik pliiats, akvarellid (A4)
signed / allkirjastatud: Helena-Reet Aari, 2024
{the illustration was completed in July / pilt valmis juulis 2024}

Copyright Notice (c)
Permission must be granted to copy all or part of the artwork. This artwork may not be sold, duplicated on other websites, incorporated in commercial products, or used for promotional purposes in any manner without my express written permission.

Autoriõigus (c)
Kogu kunstiteose või selle osa kopeerimiseks tuleb küsida luba. Seda kunstiteost ei tohi ilma minu kirjaliku loata mingil viisil müüa, teistel veebisaitidel kuvada või paljundada, lisada kommertstoodetesse ega kasutada reklaamieesmärkidel.