#19 Paintings by Helena-Reet Ennet: “His Highness Mouse the First” (series – painting nr.4), September 2020

#19 Paintings by Helena-Reet Ennet: “His Highness Mouse the First” (series – painting nr.4), September 2020

The workflow is high and the fourth painting “His Highness Mouse the First” – series is ready! And a fairy tale is already beginning to develop in my head. As I wrote in a previous blog post, the plan is to write a children’s book (or rather, better call it a fairy tale) in block letters for the little ones and illustrate the book with my Mouse-paintings. That would be kind of interesting, I think – a book illustrated with paintings! (Illustrations are usually made with watercolor pencils or digitally).The current plan is to make a minimum of 12 acrylic paintings (illustrations), so 1/3 is done! In the fourth painting, the HH Mouse the First wears a gorgeous blue jacket and his head is adorned with the ruler’s crown. The mouse holds a candle on top of a long stick. There is a closet with a mirror above it, with vases on the shelves, and another mirror hangs on the wall. Also there is a large pink floor lamp. As you can see from the pictures below, I first drew a painting with flowers instead of one mirror – but I didn’t like it and decided to make another mirror instead. 🙂

Tööhoog on sees ning neljas maal “Tema Kõrgeausus Hiir Esimene” – seeriast on valmis! Peas hakkab kujunema juba ka muinasjutt. Nagu varasemas blogipostituses kirjutasin, on plaan kirjutada lasteraamat (õigemini trüki tähtedes muinasjutt kõige väiksematele) ning raamat illustreerida oma Hiire-maalidega. Ma arvan, et see oleks omamoodi huvitav – raamat, mis on illustreeritud maalidega! (Tavaliselt joonistatakse raamatute illustratsioone akvarell-pliiatsitega või digitaalselt). Hetke plaan on teha minimaalselt 12 akvarellmaali (maal – illustratsiooni), nii et 1/3 on olemas! Neljandal maalil on Tema Kõrgeausus hiirel seljas uhke sinine kuub ning pead ehib valitseja kroon. Hiir hoiab käes pika toika otsas olevat küünalt. Toas on kapp peegliga, mille riiulitel vaasid, ning seinal ripub veel teinegi peegel. Põrandal asetseb suur roosa põrandalamp. Nagu allpool asuvatelt piltidelt näete, joonistasin esmalt ühe peegli asemele maali lilledega – aga see mulle ei meeldinud ning otsustasin selle asemele teise peegli teha.

“His Highness Mouse the First” (series – painting nr.4)
acrylic painting (30x40cm)
signed H-R. ENNET
{painted by Helena-Reet Ennet, 2020 September}

Here are some examples of partial work and some details:
Siin on näha näiteid poolikust tööst ja toon välja mõned detailid valmis maalist:Look also the other paintings from this Mouse-series:
Vaata ka Hiire-seeria teisi maale:

#16 Paintings by Helena-Reet Ennet: “His Highness Mouse the First” (series – painting nr.1), September 2020 + children’s book idea!
#17 Paintings by Helena-Reet Ennet: “His Highness Mouse the First” (series – painting nr.2), September 2020
#18 Paintings by Helena-Reet Ennet: “His Highness Mouse the First” (series – painting nr.3), September 2020